ANKETA: Matovič ako minister financií? Pozrite sa, čo hovoria odborníci a exministri

Nového predsedu vlády Eduarda Hegera (OĽaNO) nahradil na stoličke ministra financií expremiér Igor Matovič (OĽaNO). Denník Pravda zisťoval, čo si o tejto nominácii myslia odborníci aj bývalý minister a bývalá ministerka financií.

01.04.2021 10:13
debata (70)

Všetkým osloveným sme položili jedinú otázku: Ako hodnotíte vymenovanie bývalého premiéra Igora Matoviča za ministra financií?

Brigita Schmögnerová, bývalá ministerka financií 1998 – 2002

„Igor Matovič nespĺňa osobnostné predpoklady na ministra financií. Minister financií musí zvažovať každé slovo, ktoré povie, musí počúvať a zvažovať návrhy odborníkov ministerstva financií a organizácií, ktoré patria do rezortu, musí byť schopný hľadať kompromisy pri vyjednávaní o štátnom rozpočte a zákonoch, ktoré majú dosah na štátny rozpočet, musí prispievať k hľadaniu politických kompromisov v koalícii a v tripartite a musí mať reputáciu aspoň akého-takého odborníka, bez ktorej nezíska vážnosť na európskej úrovni napríklad v ECOFIN-e. To, že by dokázal, ak nie z večera do rána tak aspoň postupne, týmto požiadavkám vyhovieť, je asi málo pravdepodobné.“

Sergej Kozlík, bývalý minister financií 1994 – 1998

„Než som v decembri 1994 prijal funkciu ministra financií, pracoval som 20 rokov na Cenovom úrade, ministerstve financií, Protimonopolnom úrade a ako šéf odboru hospodárskej politiky Úradu vlády. Post ministra financií som prijal s absolútnou pokorou. Ak dokáže Matovič vstúpiť do úradu s pokorou a rešpektovaním múdrych pracovníkov ministerstva financií, môže uspieť. Pri jeho povahe však mám pochybnosť.“

Tomáš Malatinský, prezident Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení (AZZZ)

„Rekonštrukcia vlády prichádza v čase vrcholiacej pandémie a v čase nepokojnej politickej scény. Podnikatelia aktuálnu situáciu vnímajú veľmi citlivo, preto je stabilná politická situácia mimoriadne dôležitá a je popri ozdravovaní ekonomiky to, čo firmy aj potenciálni investori potrebujú. Až čas ukáže, či to bola správna voľba. Dúfame však, že sa situácia s príchodom novej vlády stabilizuje a politici sa budú môcť sústrediť aj na otváranie ekonomiky a pomoc zamestnávateľom a živnostníkom, ktorých koronakríza výrazne zasiahla a spôsobila im škody významného rozsahu. Nového ministra čakajú vo funkcii dôležité výzvy – hospodárenie, Plán obnovy, kľúčové reformy, preto od neho očakávame korektný sociálny dialóg a intenzívnu komunikáciu s odborníkmi, ako aj s predstaviteľmi zastupujúcimi podnikateľské prostredie.“

Monika Uhlerová, viceprezidentka Konfederácia odborových zväzov (KOZ)

„Nastupujúci minister financií má pred sebou niekoľko dôležitých výziev ako je napríklad manažovanie Plánu obnovy, nastavenie a financovanie opatrení na oživenie ekonomiky postihnutej krízou alebo príprava daňovej reformy. Spolu so štandardnou agendou, ako je napríklad každoročné zostavovanie štátneho rozpočtu alebo kolektívne vyjednávanie pre štátnych a verejných zamestnancov, to jednoznačne vyžaduje určitú víziu, kompetentnosť, odbornosť, znalosť rezortu, manažérske, komunikačné i vyjednávacie zručnosti. Mimochodom, takéto očakávania mám od každého ministra a ministerky každej vlády. Obávam sa však, že Igor Matovič za ostatný rok preukázal už na premiérskom poste, že uvedenými predpokladmi nedisponuje. Preto návrh na jeho vymenovanie za ministra financií, čo je nie len v krízových časoch jedna z kľúčových pozícií vo vláde, nepovažujem za dobrý nápad a riešenie pre Slovensko.“

Boris Tomčiak, analytik spoločnosti Finlord.cz

„Z hľadiska rozdelenia politickej moci to je očakávaný krok, keďže ministerstvo financií je veľmi dôležitý rezort, ktorý má veľký vplyv i na rozhodovanie iných ministerstiev. Matovič ako premiér totálne sklamal. Pri vedení ministerstva financií bude určite pokračovať vo svojom chaotickom rozhodovaní a zároveň bude vyvolávať tlak na iných politikov, aby sa mu podriadili. V podnikateľskom prostredí Slovenska sledujeme veľkú nedôveru voči vláde a Matovič ako minister financií tento obraz nedokáže zlepšiť. Podniky a živnostníci sa pri zotavovaní z krízy musia spoľahnúť predovšetkým na seba a svoje interné zlepšovanie procesov. Vo svete i v Európe sa v najbližších mesiacoch očakáva oživenie, čo pomôže i slovenskej ekonomike, ktorá je exportne zameraná. Vládny dlh Slovenska sa i v tomto roku výrazne zvýši. Do budúcnosti ho však nedokážeme znížiť inak ako obnovením silného hospodárskeho rozmachu a úspornými opatreniami v oblasti štátnej správy.

Peter Goliaš, riaditeľ INEKO

„Je to politické rozhodnutie, ktoré musíme rešpektovať. Minister sa môže spoľahnúť na kvalitné analytické tímy na rezorte. Prioritou je ozdravovanie verejných financií, aby sa rast verejného dlhu nevymkol spod kontroly. To si vyžaduje sériu opatrení. Predovšetkým zavedenie výdavkových limitov do ústavného zákona o rozpočtovej zodpovednosti, prípravu daňovej a dôchodkovej reformy, ale aj plnenie odporúčaní z revízií výdavkov smerom k efektívnejšiemu míňaniu verejných zdrojov. Nový zákon o štátnom rozpočte už musí obsahovať dôveryhodný plán ozdravovania verejných financií s výhľadom do konca volebného obdobia, podopretý konkrétnymi opatreniami. Nebude to ľahké, pretože s blížiacimi sa voľbami bude klesať motivácia politikov prijímať náročné a nepopulárne opatrenia.“

Milan Kuruc, občianske združenie Pracujúca chudoba

„Po tom, čo za posledný rok Igor Matovič predviedol ako premiér, znie nápad priradiť jeho meno k akémukoľvek ministerstvu ako paródia na riadenie štátu. Šialenejší sú už len tí ľudia, ktorým jeho nominácia na akéhokoľvek ministra znie ako dobrý nápad. Jeho vymenovanie na 1. apríla je dokonalým symbolom tejto nominácie. Matovič si toto ministerstvo vybral len preto, aby mohol Sulíkovi znovu dokazovať, že kľúče od miešačky má on.“

Peter Mihók, predseda Slovenskej obchodnej a priemyselnej komory (SOPK)

„Principiálne nehodnotím žiadne vymenovanie do funkcie ani pozitívne, ani negatívne, a netýka sa to len nominácie pána Matoviča za ministra financií, ale historicky sme nikdy dopredu nikoho ani nezatracovali, ani neglorifikovali. Každý musí vo funkcii ukázať, na čo má a čo dokáže. Len čo ubehne niekoľko mesiacov, uvidíme a potom sa rád k tejto otázke vrátim a odpoviem na ňu.“

Martin Hošták, tajomník Republikovej únie zamestnávateľov (RÚZ)

„Pre podnikateľský sektor je dôležitá konkrétna činnosť jednotlivých rezortov. Jednotlivých ministrov hodnotiť nebudem. Naše očakávania od nového vedenia rezortu financií sú tieto: Úlohou číslo jeden pre rezort financií je reštart ekonomiky a ďalšie posilňovanie konkurencieschop­nosti našej ekonomiky. Keďže ministerstvo financií koordinuje prípravu Plánu obnovy, budeme žiadať o zapracovanie pripomienok zamestnávateľov do tohto dokumentu tak, aby odrážal požiadavky a pohľady odborníkov z praxe. Predchádzajúce vlády sa zameriavali na konsolidáciu príjmovej stránky verejných financií. My očakávame zásadné prehodnotenie štruktúry verejných výdavkov, tak aby na základe identifikovaných úspor bol v stredno- a dlhodobom horizonte vytvorený priestor pre pokles daňového (a prípadne odvodového) zaťaženia firiem.“

© Autorské práva vyhradené

70 debata chyba
Viac na túto tému: #Igor Matovič #minister financií